Újjászületés

Évekkel ezelőtt egy régi, keleti bölcselet ismét a felszínre bukkant és lassan megismerte a világ. Az emberek közötti falakról, az ajándékról, az útról szólt. Engem is megérintett. Többször elolvastam. Ide idézem a tartalmát. Amit nekem adott, azt adom tovább saját szavaimmal ebben a történetben.

Két súlyosan beteg ember feküdt a kórteremben. Egyikük minden nap délután felült az ágyában, hogy egy kicsit mozogjon. A fekhelye épp a kórterem egyetlen ablaka alatt állt.
A másik betegnek sokkal kevesebb ereje volt. Megfordulni sem tudott, csak feküdt az ágyában és a plafont nézte szótlanul. A két ágy is távol állt egymástól. Néha azért beszélgettek. Idővel szó esett a családról, a feleségükről, azokról, akik már rég elmentek, és a gyerekekről, a katonakorukról, a nyaralásaikról is társalogtak, ahogy az már lenni szokott ilyen helyzetekben.
Ahogy telt-múlt az idő, szép lassan megismerték egymás gondolatait a világ dolgairól. Kialakult közöttük valami barátságnak is nevezhető, furcsa kapcsolat. Az, aki az ablaknál feküdt, minden délután felült, és elkezdte közvetíteni a másiknak, hogy mit lát az ablakon át a kinti világból. A másik ágyon fekvő embert egy idő után szinte csak ezek a színes beszámolók tartották életben, és már alig várta, hogy eljöjjön az az óra, az a furcsa mesedélután. Igazából ez volt minden változatosság az életében. Hallgatta, itta a szavakat. Ez volt számára a fény. Ahogy a mesélő férfi mondotta, az ablak egy tarkavirágos, tavacskával ékesített parkra nézett.
Vadkacsák és hattyúk úszkáltak a tavon, és kis gyerekek játszottak távirányítós játékhajóikkal. Szerelmespárok üldögéltek a színes virágágyások mellett, órákig egymásba felejtkezve. Miközben az ablak melletti beteg aprólékos részletességgel írta le a kinti világot, a másik, a folyton fekvő beteg behunyta a szemét, és maga elé képzelte a látványt.
Az egyik meleg délutánon az ablak melletti ember egy karneváli menetről beszélt. Elmondta, hogy milyen szárnyaló ruhákban táncolnak az emberek, hogy gyönyörűen süt a nap. Hogy a fák levelei mint rezegnek, és hogy látja erdejét a csepp gyerek-kezeknek, kik vidáman integetnek, és közben miként csillognak az aranyló fúvós hangszerek. Bár a folyton fekvő ember nem hallotta a zenészeket, mégis szinte látta őket a másik leírása alapján. Így teltek a napok és a hetek.
Az egyik reggel a betegeket fürdetni készülő nővér élettelenül találta az ágyában az ablak melletti embert. Éjjel csendben végleg elaludt a mesélő szobatárs.
A nővér szomorúan behívta kollégáit, hogy kivigyék az elhunytat.
Pár nap múlva a magára maradt beteg a másik ágyba kérte át magát. A mesélő helyére, az ablak alá. A nővér szívesen segített. Ismét behívta munkatársait és a férfit áthelyezték a másik ágyba. A beteg pedig összegyűjtötte minden energiáját és az ablak felé fordult. Megdöbbent a látványtól. Az ablak a szomszéd ház tűzfalára nézett! Amint a nővér bejött, megkérdezte, hogy mi történhetett az eltávozott szobatárssal, hogy olyan szépnek festette le az ablakon túli világot. A nővér elárulta, hogy az az ember vak volt. Nem láthatta még a falat sem. Csak bátorítani akarta beteg társát az útján. A lelkével álmodta azt, hogy mi lehet a falon túl.
A kígyó útja a sziklán, a sas útja a levegőben, a hajó útja a tengeren, és egy lány útja egy fiúval maga a csoda, amit végigjárunk. Újra és újra. Mindengyik út egy réginek a folytatása.

A szolgálat beteljesedett. Vidd magaddal hát az összes ajándékot, amit kaptál és add tovább számolatlanul a megértést, az elfogadást, a szeretetet. Ez az újjászületés.
Legyen ez egy népmese, szálljon szájról szájra, hogy igazi ünnepet hozzon a világba!
Ha majd mindenki érzi és teszi, amit a mesében hall, az lesz a csoda! Leomlik a fal!

Bujdosó Miklós Gábor
Author: Bujdosó Miklós Gábor

Bujdosó Miklós Gábor vagyok. A „Tél és Karácsony 2022.” c. pályázatra küldött írásom óta nagy örömömre az Irodalmi Rádió állandó szerzője lehetek. Gyermekkorom óta olvasok, mesélek. Prózákat, verseket írok. Emlékeket kaptam idős emberektől, frisseket gyűjtöttem fiataloktól. Dolgoztam szállodákban, voltam kertész, fotográfus, éttermi vezető, hivatásomként evezős edző. Igaz és kitalált történetekkel igyekszem meglepni az érdeklődőket. Önálló mesekönyvem 2007-ben jelent meg. 2024 Könyvünnepére megszületett a Lírában kapható új novellás kötetem „Szökés a felhők fölé” címmel. Antológiákban is fellelhetőek gondolataim. Írásaimhoz kívánok egy kényelmes fotelt és benne örömteli időtöltést minden kedves Olvasómnak! Bujdosó Miklós Gábor https://www.lira.hu/hu/konyv/szepirodalom/felnottirodalom/regenyek/szokes-a-felhok-fole 

Megosztás
Megosztás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Húsvéti mese: A húsvéti vizsga

Author: Tornyai Noémi Kisiskolás koromtól kezdve írok verseket és meséket, amiket mindig nagy örömmel olvastam fel a testvéreimnek. A gimnáziumi és egyetemi évek alatt inkább

Teljes bejegyzés »

Két király

Két király (Első Ulászló és ötödik László) Egyikük élte rövid volt, mégis sikeres. Hősként halt meg egy rettentő csatán. Szerelmet nem kóstolt nem is keresett,

Teljes bejegyzés »

Jó ebédhez két jó kutya

Emlékük még mindig oly elevenen él bennem, mintha csak tegnap lett volna, mikor először mentünk oda Gyulafirátótra ahhoz a kedves házaspárhoz, meg a két kiskutyához.

Teljes bejegyzés »
Uncategorized
Tóth Lászlóné Rita

Folytatom

A könny fáradt szememben gyakorta megpihen, annyi a bánat, a gond és fájó a közöny. Szeretni és élni lenne jó békességben, ámde lezárja azt még

Teljes bejegyzés »

Nyergelj, fordulj…

Nyergelj, fordulj… Lehet írni kacsákról, libákról Vagy virágzó cseresznye fákról Egy idő múlva bele fogsz únni a jelenből hamar ki fogsz futni Nem lesz soha

Teljes bejegyzés »

Parfüm Múlt ragyogását felidézi szívemben, ennyi az enyém. Elhalványodik mégis színekben lüktet, hullik rám a fény. Felnyílik újra, hogy sosem feledjem el: Éltünk. Te meg

Teljes bejegyzés »