Mértékkel, fiam!

Történt egyszer, hogy eldugult a vécé a földszinten. Nem sokkal később az emeleten lévő is. Utánuk következett a fürdőkád és a zuhanyzó. A kétségbeesett pumpálások és a méregdrága lefolyótisztító folyadékok nem eredményeztek tartós javulást. Úgy tűnt, végleg megmakacsolta magát a főként hajból és szőrből álló, hatalmasra duzzadt csomó. Kérlelhetetlenül elakadt valahol abban a csővezetékben, amely az udvaron keresztül továbbítja a házból érkező végtermékeket az utcai csatornába.

Nagy küzdelmek árán sikerült megszüntetnem a dugulást, a megkövesedett mosópor és a változatos salakanyagok azonban olyannyira leszűkítették az áramlás keresztmetszetét, hogy csupán idő kérdése volt egy újabb elzáródás kialakulása. Menthetetlennek bizonyult az egész csőszakasz, kénytelen voltam kicserélni az elejétől a végéig. Egy szombat reggelen hozzáláttam a feladathoz, kiástam a régi csöveket, majd újakat fektettem a helyükre.

Szennyvízcsövek esetében a lejtés mértéke kulcsfontosságú. Ha túl nagy, a folyadék egyszerűen kiszalad a szilárd hordalék alól. Ha túl kicsi, akkor viszont feltorlódik minden, amitől egyébként szabadulni szeretnénk. Létezik azonban egy optimális tartomány, amin belül nyugodtan végezheti a dolgát az ember, nem kell eltömődéstől tartania.

Az új csővezeték narancssárga óriáskígyóként hevert a hosszú és keskeny árokban. A lejtés beállítása következett. Átkutattam a pincét, találtam is egy ütött-kopott vízmértéket. Feltűnt, hogy mindkét oldalán filctollal felírt utasítások olvashatók: Csal! Így nem jó! Fordíts!, illetve Így jó! Elmosolyodtam: megboldogult apám rég elfeledett szerszámát tartottam a kezemben.

Habár kissé bizalmatlan voltam a sárgászöld libella pontosságát illetően, nem éreztem elég lelkierőt magamban ahhoz, hogy elkocsikázzak a legközelebbi barkácsboltig, így beértem ezzel. A lehetőségekhez képest igyekeztem precízen szintezni a csőszakasz minden méterét. Egy kis földet kivettem, vagy éppen betettem alá, újra meg újra ellenőriztem a lejtést, és mindezt addig ismételtem, amíg a kis buborék a megfelelő helyzetbe került.

Egyedül dolgoztam egész nap, mégsem voltam magányos. Olykor úgy éreztem, apám velem együtt fogja a vízmértéket. Felidéztem emlékeimben az alakját, ahogy a kantáros nadrágjában tesz-vesz a műhelyben, közben a fiait tanítja a munka szeretetére és az élet dolgaira. Szinte hallottam, amint rám szól: Nem jól tartod, fiam! Fordítsd meg! Látod? Most jó!

A szintezéssel töltött órák során ez az egyszerű eszköz teljesen átlényegült. Már nem csak az volt a feladata, hogy a célszerszám szerepét betöltse, hanem immár időgépként működött. Hidat képezett a múlt és a jelen között. Apám fogta az egyik végét, én pedig a másikat.

Ha ez a viharvert vízmérték képes lett volna beszélni, egy igazságtalanul rövid élet élményekben gazdag történetét mesélte volna el. Akit nem kötöttek hozzá emlékek egy szeretett édesapáról, az csak egy ócska fémdarabot látott benne, ami leginkább a kukába kívánkozott. Számomra azonban minden alkalom, amikor a kezembe vettem, egy újabb találkozást jelentett rég elhunyt apámmal. Mintha egy fényképalbumot lapozgattam volna.

Sötétedett mire elkészültünk. Igazi csapatmunka volt, minden percért megérte. A szintezés kiválóan sikerült, a csőszakasz végre ideális lejtéssel rendelkezett. Izgatottan húztam le a vécéket, leengedtem a kádat és folyattam a zuhanyzót. Akadálytalanul ömlött belőlük a víz és megállíthatatlanul száguldott az új csővezetékben az utcai csatornába. Elégedetten mosolyogtunk egymásra apámmal.

Azóta beszereztem egy modernebb vízmértéket, de az öreg szerszámot sem felejtettem el. Kitüntetett helyet kapott a pincében a polcon, közvetlenül az új mellett. Annak oldalait pedig már én firkáltam össze.

Kapás Tibor
Author: Kapás Tibor

Kapás Tibor vagyok. Legtöbbször bölcsészmérnökként szoktam bemutatkozni a nagyvilágnak, amire igencsak fel szokták húzni a szemöldöküket azok, akik meghallják. Mérnökbe oltott íróként tekintek magamra, aki precíz számítások mentén, vonalzóval és körzővel alkotja meg a katarzist. A jó mondatok számomra olyanok, akár a fogaskerekek: gördülékenyen kapcsolódnak egymáshoz. A befogadott történet végül működni kezd, és hasznos gépezetként könnyíti meg olvasója életét. Akármilyen mélyre is ások az emlékeimben, nem tudom eldönteni, hogy a gépek érdekeltek hamarabb, vagy a könyvek. Egy biztos, már kisiskolásként rendszeres könyvtárlátogató voltam és lelkesen kölcsönöztem ki az autókról, motorokról és tudományról szóló ismeretterjesztő könyveket, később pedig a regényeket. Gimnazistaként saját rovatom volt az iskolaújságban, ahol autókról és motorokról írtam. Apró érdekesség a történetben, hogy egyházi középiskolába jártam, így aztán a húsvéti lapszámban a kedves olvasók a feltámadásról szóló elmélkedések között a 300 km/h végsebességre képes gyorsasági motorkerékpárokkal kapcsolatos gondolataimat is élvezhették. A pályaválasztás során fel sem merült bennem, hogy az autókon, illetve a gépészeten kívül bármi mással is szeretnék foglalkozni, így könnyű szívvel jelentkeztem mérnöki szakra. Szabadidőmben viszont továbbra is faltam a regényeket: sci-fi, szépirodalom, thriller, mindent olvastam, ami megfogott és érdekelt. A szakdolgozatom elkészítésénél azonban már kezdett számomra és a környezetem számára is világossá válni, hogy érdemes lenne...

Megosztás
Megosztás

2 Responses

  1. „Hidat képezett a múlt és a jelen között. Apám fogta az egyik végét, én pedig a másikat.”

    Teljesen hétköznapi ügyből egy szép visszaemlékezés bontakozott ki a szeretett édesapáról.

    Tetszéssel olvastam: Rita

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Két tokaji tájkép

Rákönyökölök a tokaji Erzsébet híd korlátjára és gyönyörködöm a tájban. Velem szemben a Bodrog, jobbról pedig a Tisza fut sietve. Bodrogközt úgy fogják közre ilyenkor

Teljes bejegyzés »

Ki vagyok én?

  Ha kérded, tőlem ki vagyok én? Nem tudok felelni rá, Nem én. De gyere közelebb! Ülj ide az ölembe! Nézz a szemembe mélyen! A

Teljes bejegyzés »

Virágzó tavasz

A vadszilvafa reggel matt flitterekkel szórja tele a tavaszi kabátokat. Aranyvessző ragyogása borítja be a zöldellő sétányokat és parkokat.   Puhára bélelt bakancsok kitaposták már

Teljes bejegyzés »

Holnap

Holnap lesz a legeslegjobb napom, Hiszen majd szülinapot ünneplünk. Egy szép virág az én ajándékom, És anya annak majd igazán örül. A boltos szerint különleges…

Teljes bejegyzés »

Száz éve

Éppen száz éve állok itt. Éppen száz éve nézek át zöldellő rétek, virágzó dombtetők felett. A kótyagos ősz szomorkás színekbe öltöztette a környező tájat, s

Teljes bejegyzés »

Bármikor

Bármikor   Útjaim fel, S alá mint; Szemem, egyszer az utcáról, Utána a buszról tekint. Koszos a város, Külvárosa füstös; De a jövő még mindig…

Teljes bejegyzés »