Csak azt a néhány szót…
Csak azt a néhány szót
eltudjam még mondani
Mielőtt számat leragasztják
a szólás lehetőségét hogy megvonják
s hangom a sötét némaságba taszítsák
Miről tudnék még szólani,
miről: csupán csak harcra buzdítani
Harcra a woke és hirdetői ellen
Harcra a bálványimádás ellen
Harcra: a családért, a hazáért
Harcra a békéért, a szeretet diadaláért
Harcra a teremtő áldásáért.
Author: Hutás Mihály
Dr. Hutás Mihály az Irodalmi Rádió szerzője. Verset gimnazista korom óta írogatok. Édesanyám, aki jelenleg 101 éves, 100 éves születésnapjára írtam életrajzi kisregényt, de más prózai művekkel is kacérkodtam. Évekkel ezelőtt egy novellámmal pályázatot nyertem. Aktív orvosi munkám: jelenleg reumatológusként három munkahelyen, nagy családom adta feladatok ellátása, nomeg a klasszikus zene (sajnos már nem művelése) hanem hallgatása, a polyphonia tanulmányozása (pl.Bach fugák) időm nagy részét lekötötték. Talán egy kis lökést kapok szerény sikereimért. Művészportré a szerzővel:
2 Responses
„harcra buzdítani
Harcra a woke és hirdetői ellen
Harcra a bálványimádás ellen
Harcra: a családért, a hazáért
Harcra a békéért, a szeretet diadaláért
Harcra a teremtő áldásáért.”
Egyetértéssel és tetszéssel: Rita
„aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul”
(lásd: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-kerdesek__8808658-aki-nem-tud-arabusul-ne-beszeljen-arabusul-pontos-jelentese, vagy: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/a-a-1BFAF/arabus-1DCE1/)
„A woke az angol nyelv afroamerikai nyelvjárásból (AAVE) származó szó, eredetileg a faji előítéletekkel és diszkriminációval szembeni éberséget jelenti.[1][2][3] A 2010-es évekre a szó már magába foglalt más társadalmi egyenlőtlenségi problémák iránti tudatosságot is, mint a szexizmus és a LMBT-személyek jogainak megtagadása. Emellett mára az amerikai baloldal bizonyos politikai téziseinek összefoglaló elnevezéseként szintén használják.[4][5][6]
„A stay woke kifejezést először az 1930-as években használták, főleg az afroamerikaiakat érintő társadalmi igazságtalanságokkal kapcsolatban.
A 2010-es években terjedt el a woke szó szélesebb körökben. A faji egyenlőtlenségek ellen küzdők mellett ekkorra a különféle csoporthovatartozásuk, például nemi identitásuk alapján kirekesztettnek vélt személyek érdekében felszólalókra is használatos lett. A 2014-es Ferguson-tüntetések közben a Black Lives Matter aktivistái népszerűsítették a kifejezést azzal a céllal, hogy a bekerüljön a köztudatba, a rendőrségnek mennyi áldozata afroamerikai.[5][7][8] A kifejezést fehér emberek is elkezdték használni, leginkább arra, hogy kifejezzék támogatásukat a Black Lives Matter mozgalom iránt. Ezt követően az Y és a Z generáció köreiben is egyre gyakrabban használt lett, és 2017-ben bekerült az Oxford Angol Szótárba” (https://hu.wikipedia.org/wiki/Woke)”
a közölt írás ide vonatkozó része a fentiek szerint kissé rasszistának is tűnhet.
a „harcra buzdítás” -sal kapcsolatban a BTK (Bűntető Törvénykönyv) így rendelkezik:
„Btk. 332. § Közösség elleni uszítás
Aki nagy nyilvánosság előtt
a) a magyar nemzet ellen,
b) valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport ellen, vagy
c) a lakosság egyes csoportjai ellen – különösen fogyatékosságra, nemi identitásra, szexuális irányultságra tekintettel –
gyűlöletre uszít, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
úgy gondolom, hogy a szerző életkorában, de bárki más, így az én életkoromban is célravezetőbb inkább a belső lelki békére törekvés. pláne, ha valaki a teremtő (Teremtő) áldására számít…
hát, valahogy így van ez…