Fohász és kérdés

Istenem, de jó volna megpihenni, 

a csendes temetőben végre, 

és a sír mélyén békésen nyugodni. 

S, fentre, a földieknek innen üzenni: 

Szeretteim, ne sírjatok miattam, 

itt lent a mélyben találtam meleg otthonra. 

Itt vagyok biztonságban, sírom ölelő karjában, 

lent a föld alatt két méternyi mélységben a talaj alatt. 

Tudom itt szeretnek, s gondos kezek vigyáznak rám. 

 

Olykor-olykor, mikor nincsen jobb dolgom 

Elgondolkodom, mit csináltam rosszul s jól 

ott a fenti világban, 

kinek ártottam, s kinek tettem jót 

amíg éltem? 

 

Mostanság is az foglalkoztat,  

hogy számba vegyem azokat a földieket, kik 

jószívvel emlékeznek rám, és azokat, 

kik nevem imáikba is foglalják. 

És látnom kell, hogy a számadás végén 

Ezek száma, bizony gyér. 

Ez a szomorú eredmény pedig  

további kérdéseket indikál. 

A miértek vizsgálatát veti fel. 

 

És miután ez is megtörtént, 

belőle a konklúziót is levontam. 

Azért lett ilyen szomorú az eredmény, 

 mert életemben mindig túl önző voltam.  

Vitás helyzet esetén mindig  

a saját érdekemet helyeztem a másoké elé. 

 

Így most csupán már a halálom után tudom 

belőle levonni a tanulságot. 

Barátom, hidd el te is jobban jársz majd 

a számadás végén, ha veszed a bátorságot 

és azt a szót, hogy önzés, a szótáradból 

mindörökre eltávolítod. 

 

Na persze, erre mások mondhatnák,  

ugyan kérem, mit ér már az ilyen okos megállapítás, 

levonva, elkésve? 

Hiszen ez nem más, mint eső után köpönyeg, 

 és a nesze semmi fogd meg jól igazsága, 

azaz, egy fabatkát sem ér már ez, így utólag! 

Izsó Antal
Author: Izsó Antal

Mondhatnád túl késő. Meglehet, felelném, de talán mégsem késtem le mindenről. Igaz nem tartozom azon szerencsések közé, akiket a múzsa már ifjúkorban megérintett. Maradt tán mégis egy reménysugár számomra is. Életem folytonos keresésből állt eddig, de keveset találtam. Az út végén, nyugdíjasként a pihenés várna rám, ehelyett most próbálom lázas igyekezettel behozni mindazt, amit elmulasztottam. Egy belső erő írásra késztet. Sötét szobámban ülve, magányosan töltött csöndes éjszakai órák alatt, olvasólámpám sugara fényében újabb és újabb történetek születnek… Izsó Antal.

0
Megosztás
Megosztás

2 Responses

  1. Kedves Tonió!

    Tény, hogy a múlton nem tudunk változtatni, mert az a vonat már elment, viszont a jelen ad lehetőséget akár egy baráti szóra, egy mosolyra, vagy hallgatásra, másokra való odafigyelésre és szerintem ezekkel a lehetőségekkel Te élsz is.

    Megértéssel olvastam soraid, hiszen oly sok mindent csinálnék én is másképp, ha tehetném.

    Szeretettel: Rita

  2. Kedves Rita!

    Néhány perce reagáltam MÚlt, Jelen, Jövő című versedre.Most itt hozzászólásodban, hasonló pontosabban azonos gondolatokat írsz le.Egyetértek minden szavával.
    Köszönöm, hogy elolvastad versem, és köszönöm a hozzászólásod.
    Szeretettel
    Tonió

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Hírösszefoglaló – 2026. június 23.

Kedves Olvasónk! Ebben a hírösszefoglalóban találod meg fotós-videós beszámolónkat a 97. Ünnepi Könyvhéten való részvételünkről; láthatod néhány új könyvnek a megjelenését, amit még a Könyvhét

Teljes bejegyzés »
Versek
Bernie Moonrise

Álomkép

A tenger hullámzása kíséri szíved dobbanását, Messziről csodálom lelked bátorságát. Álomképet vetít hajnal most nekem, S én nem érlek el, hiába nyújtom kezem.   Csak

Teljes bejegyzés »
Versek
Bernie Moonrise

Szívedbe küldöm a jelet

Lelkedre írom a rímeket, S rád festem a színeket. Csendes zajjal hívogatsz, Szárnyaddal messziről simogatsz.   Szívedbe küldöm a jelet, Rímeket küldök neked. A hajnali

Teljes bejegyzés »

Égi színek

Az égi színek rabja lettem én, Szememet elvarázsolta egy csodás fény. A végtelennek tűnő időn táncolok, Mint a félelmet nem ismerő vándorok.   Az égi

Teljes bejegyzés »
Versek
Bernie Moonrise

Sebzett vándorok

A lelkünk vérzik, a szívünk harcba száll, Mégis a mosolyunk erősen helytáll. A lelkünk egy tűzben ég, éget a kín, De a lángok között látom,

Teljes bejegyzés »

Beépített szív

Aznap kicsit álmosan ébredtem, de igyekeztem gyorsan magamhoz térni, hiszen tudtam, hogy reggel fontos eligazítás lesz, amelyet Anita, városunk főkapitánya fog tartani. Erre egy vendéget

Teljes bejegyzés »