A monogram
Általános iskolában kezdődött, valamikor az alsó tagozat ideje alatt. Ennyi év távlatából nem is merném a pontosabb közelítést bevállalni. Őszintén szólva, azt sem tudom belőni, vajon az első négy osztályból pontosan hányadikos voltam. Illetve voltunk, mert egy nagyon klassz osztályba volt szerencsém járni, egy kiváló közösségbe, és akárhogy is nézzük, a mondandóm kötődik az osztályhoz, a közösséghez.
Keresem rá az igazán jó szót vagy kifejezést, de nem igazán találom. Valószínűleg pont a rosszat fogom választani. Hóbort? Szeszély? Bolondéria? Biztos ismerős, arról van szó, amikor a gyerek jó nagy elánnal belekezd valamibe, tart is egy darabig, majd elmúlik, mintha borogatnák, mintha soha nem is lett volna. Van, hogy egyik napról a másikra abbamarad. Jönnek az ötletek, a hóbortok, aztán mennek a hóbortok, ahogy jöttek, és egy idő után már követni sem lehet, hogy az éppen aktuális hóbortot melyik hátrahagyott hóbort előzte meg. Van, hogy a jelenség csoportos.
Hogy őszinte legyek, fogalmam sincs, ki találta ki, és kezdte el először, de a lényeg szempontjából nem is számít. Valaki elkezdte, és a hóbort gyorsan terjedt a közösségen belül, ugyanis nem voltak igazán jó beceneveink. Nekem sem volt. A jó becenév márpedig nem jön csak úgy magától, kell hozzá a közösség, kellenek hozzá a barátok, kell hozzá a közszáj, kell hozzá egy jókora adag ötletelés, és nem is stílusos, ha a gyerek magának ötli ki, a többiek meg hívják úgy, ahogy ő akarja. Sablonosság kizárva, fantáziára és érdemi kifejezőerőre volt szükség. Elkezdtük hát jó néhányan a kiejtett monogramunkon szólítani egymást. Ebből aztán megmosolyogtató ragadványnevek is születtek. Egyeseknél jól hangzott, másoknál a kiejtés kísérlete is borzasztó nyelvtörőt szült. De a hóbort, az hóbort.
És a hóbort ahogy jött, úgy ment. Kinél lassabban, kinél gyorsabban, de a kiejtett monogram alapú ragadványnevek fokozatosan elkoptak, kikoptak, elhalványultak, egy idő után már nem ragadtak olyan szorosan, majd végleg megszűntek létezni. Felváltották őket jobb ragadványnevek, kifinomultabb becenevek, hosszabb élettartamú, jellemzőbb azonosítók.
Biztosan így jártam volna én is, ha azok a bizonyos kivételek ne lennének, hogy erősítsék a szabályt. Ahány év eltelt azóta, kophatott volna a ragadványnév magától is, az idő vasfoga péppé rághatta volna. Csakhogy, mint azóta kiderült, úgy odaragadt, hogy egy országos szintű vegyesbolthálózat tisztítószerkészlete sem lenne elég ahhoz, hogy lekoptassa onnan. Mármint rólam. Végigkísért az általános iskolán, a gimnáziumon, az egyetemen, a sportoláson, a nagybetűs életen keresztül, és egyszer majd valaki fel fogja vésni a fejfámra, mert egyes dolgok bármennyire is örök érvényűek az életben, az élet maga nem az.
Addig is, amíg lehet, maradjon csak így. Nekem tetszik, mindig is tetszett, és klassz, hogy van nekem ilyen.
Gödöllő, 2023. június 4.
Utóirat: A fénykép a gimnáziumi ballagás emléktárgyáról készült.
Author: Kovács Gergely
Kovács Gergely vagyok. Azért csatlakoztam az Irodalmi Rádió blogszerzői közösségéhez, mert szeretném megtudni, hogy amit írok, tetszik-e másoknak. Remélem, hogy aki betér az oldalamra, és megtisztel azzal, hogy elolvassa, amit itt talál, elégedetten távozik, és úgy érzi majd, érdemes volt. Eddigi megjelenéseim: Szárnyszegés – Rókaerdő című antológia, Irodalmi Rádió, 2022. (A természet poétája 2022. pályázat – humor különdíj) Kedvenc – Lakótelepi Hófehér című antológia, Irodalmi Rádió, 2022. (Novellák 2022. pályázat – 3. helyezés) Néhány Szemelvény Európából – Zsebkönyv 10. – Útravaló, Holnap Magazin, 2022. Karácsony – Meleg Szívek című antológia, Irodalmi Rádió, 2022. Tavaszi reggel – A Tavaszi szél titkai című antológia, Irodalmi Rádió, 2023. A kis utca - Hívatlanok című antológia, Irodalmi Rádió, 2023. Gergő és a sapka - Múzsa, magam ma neked megadom című antológia, Irodalmi Rádió, 2023. Csupasz - Álmodó című antológia, Holnap Magazin, 2023. Csere - Szavak Hullámain című antológia, Magyar Elektronikus Könyvtár, 2023. Rövidhírek (Kábítószer-kereskedők rendőrkézen, Újra megnyitja kapuit a népszerű étterem, Felemás sikert hozott a díjnyertes film bemutatója) - Szavak Hullámain című antológia, Magyar Elektronikus Könyvtár, 2023. Ül és te - Szavak Hullámain című antológia, Magyar Elektronikus Könyvtár, 2023. Hét vagy nap - Szavak Hullámain című antológia, Magyar Elektronikus Könyvtár, 2023. Elmúlás - Vetkőznek...
2 Responses
Jó becenév ez, hidd el!
Mi lett volna, ha a keresztneved Béla?
Kedves Marianna!
Tudom, hogy jó! 🙂 Én szeretem is. Remélem, hogy ez ki is derül ebből az írásból. 🙂 A kérdésedre válaszolva. Először meg kellene várnod, amíg újra megszületek, és a szüleim elneveznek Bélának. Utána ki kellene várni valahogy, amíg megint betöltöm a 45-öt. A választ úgy tudom majd megadni, ha akkor felteszed nekem a kérdést, hogy mi lett volna, ha a szüleim nem Bélának, hanem Gergelynek neveznek el. 🙂