1.Duzzogás délután
Marika piros vászon nadrágot vett fel. A vállpántosat, mert illett a sárga, rövid ujjú, pamut pólójához. Dús, fésűt nem álló fahéjszínű haját egy fehér, kék pöttyös, könnyű selyemkendővel úgy kötötte át, hogy szabadon fújhassa rakoncátlan fürtjeit a könnyű nyári szél. Olyan volt, mint egy hajpánt. Úgy igazította el, éppen a frufruja fölött. Nyolcéves volt, de szerette, ha otthon is rendesen, csinosan néz ki. Mamitól nagyon sokat tanult ezen a téren. A kék ugrókötelet vette a kezébe, kiment a kertbe. Jó idő volt.
- Mit gondoltok, miért ült le mégis egy bokor tövébe? A bal karját átvetetve a két térdén, a jobb könyökét erre támasztva. Az arcát beletemette a tenyerébe. A támasztó kezében lógatta az ugrálókötelet. Nézett csak maga elé, mint akit hihetetlenül nagy vágyakozás tölt el. Vajon miért?
Megmondom. Mert elsősorban a bátyjára gondolt, na, persze a duzzogva a szüleire is. Andris négy évvel volt csak idősebb nála. Mégis elengedték őt a barátaival egy kerékpártúrára. Őt meg nem. Ez bántotta. Kicsit haragudott is érte. Mindig azt hallja: ’ Te még kicsi vagy ehhez, meg ahhoz, majd ha annyi idős leszel, mint ő, majd akkor…’ Andris pedig megjátszotta magát, úgy tett, mint aki világbajnoka lenne a kerékpározásnak! Úgy tekert ki az útra, a csapathoz. Persze, szerette nagyon a testvérét, mert jó az, ha van az ember lányának egy idősebb bátyja! A fiúk mégis kihagyták az indiánosdiból. Meg akkor is, amikor készítették a titkos tervet a számháborúhoz! Mert ő lány!
- Kislány vagy te még! A lányok egyébként sem lehetnek benne ezekben a fiús játékokban! Hová vezetne ez?! – mondta Andris, a többiek is helyeseltek.
Na! Majd fog ő meglepetést okozni! Mert ha nagyon akart valamit, elég erősen, mindig sikerült. Akkor is, ha foggal-körömmel tett érte. Felderült, már nem is érezte magát sem dühösnek, sem sóvárgónak. Minden jobbra fordul ezután! Megmutatja majd, ő milyen ügyes!
Hirtelen valami egészen mást pillantott meg. Ami kiragadta az álmodozásból a valóságba. Ebben a pillanatban zörögve mozgott valami. Először meg is ijedt, körülnézett, ugyan mi bukkan föl mögötte? Nahát! Ez egy sündisznócska! Marika még a lélegzetét is visszafojtotta. Ilyen közelről még soha nem látott hasonlót! Itt van egy igazi állatka! Éppen mellette! Elkerekedett a szeme, a kezét a szája elé tette, nehogy elijessze. Csendben leeresztette maga mellé a földre az ugrálókötelet is. Szerette volna látni közelebbről is, érdekelte a tüskéshátú kis gömböc. Marika meg se moccant, ám a süni tipegő léptekkel pont a bokor felé indult, de belegabalyodott a bozótos ágakba. Ettől megijedhetett, mert próbált volna menekülni az ellenkező irányba. De alig bírt mozdulni. Ismét összegömbölyödött.
- Talán beteg vagy ? Vagy megsérültél?- Marika csak figyelte egy ideig. Aztán nagyon halkan felállt. Meg tudnám-e fogni? megmutathatnám anyunak és apunak, ők bizonyára tudni fogják, mi történhetett a sünnel.
- Egy szúrós gombóc
- Anyuciii! Itt vagyok, a bokornál.
Nem kellett hangosan kiabálnia, mert ott teregetett a közelben. Inkább lengette felé a pöttyös sálat is. A sün persze ettől megijedhetett, mert a lábacskáira emelkedett, újra próbált menekülni, de hiába igyekezett. Egyetlen, suta kis lépésnél többet nem bírt megtenni. Anyu is odaérkezett.
- Ez egy sérült vagy beteg kis sünike. Segítenünk kell neki!
Apa is odament hozzájuk. Véleménye is volt a látványról.
- Ha egy sündisznó fel-és alá sétál fényes nappal, akkor abban valami nagyon nincsen rendben! – és csóválta közben a fejét. Mindenki igazat adott neki.
- Hozom a bőrkesztyűmet, de addig ti nagyon vigyázzatok a szúrós gombócra!
Így is tettek, a süni semmi jelét nem mutatta, hogy elfutna vagy el kívánná hagyni a helyét. Úgy maradt, ahogy volt. Mozdulatlanul . Apu már vissza is ért. Bőrkesztyűben, nagyon óvatosan magasra emelte a szúrós gombócot. Elég nehezen tudta csak vizsgálgatni, mert egyetlen kis helyen volt nyílás rajta. Azon kukucskált elő a pofikája, a gyanakvó, szomorú, fátyolos szemecskéivel, hegyes fogacskákat villantott. Utóbbiak arra utaltak, hogy veszélyes egy példány rejtőzik az ártatlan tüskés hát alatt. Teljesen megerősítette ezt a benyomásukat. Különös, morgó hangot is hallatott. Félelmet keltőnek szánta. Ezen mindhárman nagyon jót nevettek.
Habár érzékelték, hogy a sün valójában szenvedhetett .
– A bevásárló kaskába tesszük, Marika!- abban elvihetitek apuval az állatorvoshoz. A férjéhez fordult.
– Hívd fel a testvéredet, ma rendel-e?
Marika nagybátyja volt az állatorvos. A Kalmár doktor. Majd Marikának szólt.
- Egy korty vizet adni kellene neki előtte! – anyu ezt tanácsolta.
- Nem tejet kellene adni neki? – vélte okosabbnak apu.
- Azt nem szabad, apuuu! – kiáltott fel tiltakozóan Marika. -Attól beteg lesz! – Apu ránézett a kislányára, roppant büszkén. Ezt látta Marika a tekintetéből. Aki rögtön hozzátette nyomatékkal.
- Tudod, a sünöknek vízre van szükségük!
Apu valóban elismerően nézett a kislányára.
3.Kalmár doktor rendelője
A sünös kosarat először Marika vette a karjára, majd magához szorította az úton. Apu csak kísérhette a rendelőig. Ám a kosárral már ő lépett be a váróba. Ott ült egy bácsi a pórázos tacskójával. Vadászöltözetben, a szürke-fehér csíkos térdharisnyája barna bőrnadrágban folytatódott. Zöld vadászfelsőben, a jellegzetes makkos gombokkal. Mellette a tanítónő üldögélt, kék szoknyában, sárga, kötött pulóverében, és a feltűzött kontyában egy apró, piros-fehér csíkos masni volt. Ölében szép kalitka volt, benne egy színes hullámos papagájjal.
A falon levő polcra telepedett fel a szürke macskája. Ne képzelje itt valaki rólam, hogy én majd innen leereszkedek az alantas szintre! Ám ekkor kitört a vihar!
Most megtudhatta mindenki, mit tehet egyetlen, apró sün! A tacskó megvadulni látszott, megérezte a vadat, feléledt benne a vadászösztön. A szürke macska morgott, köpött és fújt, kimeresztette a karmait, mert azt hitte, rátámad a tacskó. Felkészült a harcra!
- Ti Láttatok-e már macskaromtól megszégyenített kutyát? Pórul járhatott volna! De nem kell aggódni! A kutyák ezt sokkal jobban tudják!
A papagáj verdesett a kalitkában, rikácsolt, ő a szürke macskától félt, menekülni próbált előle, mert azt hitte, megfogja és bekapja! Mindenki megtett mindent a saját kedvenceik csitításában, nyugtatásában.
Kalmár doktor fehér köpenyének felső zsebében lázmérő és csipesz, a nyakában fonendoszkóp, az asztalán vattatartó doboz, tál, üveg, fiola, tűk is voltak. Ahogyan csak lehetett, jól megvizsgálta a sünt. Adott neki szemcseppet, szurit is kapott. Őt nem ijesztette meg a riasztó morgásával. Egy cseppet sem félt. Még pontosabb utasításokat is kaptak. receptet is.
- Foglalkozni kell a sünnel a következő napokban! Aztán szabadon kell engedni! Vissza a természetbe. De előtte még megtekintem magam is..
Marika szorosan állt apu előtt, figyelte a beavatkozás minden apró részletét. A kezét most is a szája elé tette, mint aki éppen tűnődik, nagyon elgondolkodik. Talán ő is szeretne állatokat gyógyítani? Ki tudhatja?
- Hogy hívják a tüskés gombócot? – kacsintva nézett a kis unokahúgára búcsúzáskor Kalmár doktor
- Mi lenne, ha…? Paszkál lenne a neve! – vágta rá egyből apu.
- Nekem tetszik! Paszkál mászkál.-és jót nevetett ezen mindenki. Marika rábólintott.
Paszkál még nem mászkált, ám a kis szúrós gombóc valóban jobban lett.
4.Paszkál meggyógyult
Otthon, a kertben a szögletes és lyukacsos ruháskosár alatt üldögélt Paszkál. Marika tett neki oda egy tálkában vizet. Aztán leveleket és ágakat gyűjtögetett össze, amikkel a kis sün elkészíthette a maga kis vackát a füles és szögletes, lyukacsos ruháskosár alatt. Jól érezte magát.
– Mit kell enni adni egy ilyen szegény, beteg süngombócnak?-kérdezte Mami.
– A doktor azt mondta, tojást és vagdalt húst. Anyuval készítetek el mindent a konyhában. Egy fa tálcán hordta ki Marika Paszkál táplálékát. Óvatosan, csak picit megemelve a ruháskosarat, behelyezte alá.
– Én teljesen rendbe hozlak, meglátod! Ápollak! Egészséges leszel! -beszélgetett vele meleg hangon Marika. Úgy, ahogyan csak azzal lehet, akit nagyon megszerettünk. A kis sünt már teljesen a szívébe zárta
5.Paszkál szabad akar lenni
Napról napra többet és többet törődött, foglakozott vele. Kezdetben alig akart enni valamit. Amikor Marika kövér gilisztákat ásott ki neki a földből, már vitte azonnal neki. Paszkál meglátva azokat, sokkal jobb kedvre derült. Sőt, esténként már élénkebb lett, neszezett sokat a kosár alatt. Erőssé vált. Napközben, amikor Marika a kis védencét hagyta szabadon mozogni egy picit a zöld füvön, úgy tűnt neki: a szemecskéi is teljesen egészségesek lettek.
Andris nem győzött csodálkozni a testvérén. Elnézte, mennyi mindent tesz a sünért. Egyszer Marika odatartotta Andris orra elé a nagy ásólapátot, hogy megmutassa a rajta kunkorgó földigilisztákat is. Több is tekergett rakjta, az egyik kifejezetten nagy és húsos példány volt.
- Te nem félsz már már és nem is undorodsz tőlük? – kérdezte csodálkozva Andris. De közben ő azért hátrált és egyre jobban a kerítés felé.
- Én? Ugyan miért? Talán kellene? Nem vagyok buta, pici baba már! – Éppen különösen hatalmas, méretes kövér, frissen a földből ásott példányok volt.
Így ment ez egészen addig az estéig, amikor Paszkál szörnyű sok zűrzavart okozott a kosara alatt. Hirtelen lába kelt a fűben a sünlakásnak. Kezdett lassan haladni előre a szárítókosár.
- Azt hiszem, Paszkál teljesen egészséges. –jegyezte meg anyu és Mami nevetve.
- Eljött az ideje, hogy visszaadjuk neki a szabadságát!
Marika elsírta magát.
- Annyira megszoktam már az új barátomat.. És most, csak úgy, el kell engednem? Sírt. Anyu az ölébe vette, felitatta a könnyeit.
- Talán majd eljön újra, meglátogat téged, minket – vigasztalgatta. Paszkál sok időt töltött nálunk. Nem hiszem, hogy elfelejti. De egy sünnek a szabad természetben kell élnie, egyébként belebetegszik. És ha te valóban szereted őt, az Életet kívánod neki, és mindazt, amire neki van szüksége
Marika nagyon szívesen megtartotta volna Paszkált. Mászkált volna továbbra is kertben. De fontosabb volt neki mindennél, hogy ismét egészséges, és végre élheti majd a saját szabad életét. Eljött a búcsúzás ideje. A fa tálcán még vitt neki egy utolsó földigilisztát. Andris pedig megragadta a kosár két fülét, ezzel segített Marikának. Jó magasra felemelte. Paszkál jó étvággyal fogyasztotta el az élvezetes és kedvenc falatját.
Aztán lassú, de jó tempóban indult el. Apró, tipegő lépteivel trappolt a sövénykerítéshez. Ott egy lyukban vagy odúban el is tűnt a szemeik elől.
- Minden jót, Paszkál! – kiáltott utána Marika. Andris is csatlakozott, aki meghatódott, mert törölgette a szemét is. Marika ezt észrevette. Szóvá is tette.
- Á, csak belement valami az előbb! A fiúk nem szoktak bőgni soha!-mentette ki magát Andris.
- A mi kis barátunk
Azóta gyakran jön látogatóba Paszkál. Ebben egészen biztos Marika. Mert mindig kiteszi a tálkában a vizet, és az mindig el is fogy. Egyszer pedig látta is! Megérkezett és abból ivott. Napközben a kert bokraiban alszik. Ha Marika éppen keresztezi Paszkál szokott útvonalát, és meglátja őt, akkor beszél hozzá. És Paszkál soha nem gömbölyödik össze ijedten, hanem szépen megáll Marika hangjára. Felismeri őt, áll, addig nem folytatja a saját útját.
Marika és Andris nagy kupacot raktak a kert sarkában levelekből, ágakból, gallyakból, szinte hegy lett belőle. Remélték csak mindketten, Paszkál majd itt szívesen alussza a téli álmát. Addig pedig mászkál.
- Ha te nem ápoltad volna őt, soha nem lehetett volna újra egészséges! Paszkál már nem mászkálhatna soha többé, talán el is pusztulhatott volna! – ezt elismeréssel mondta Andris a testvérének. – Akkor most menjünk, és biciklizzünk együtt, jó? Végül is te nem vagy már kicsi hozzá!
Marika felült a biciklijére, és hálásan nézett Andrisra. A bátyja gyakran borzasztó tud lenni. De többször egészen jó fejnek mondható! Marikát már nem bosszantotta többé semmi.
Author: Fodor Ágnes
A szokásos módja minden első találkozásainknak, szerepléseinknek. Szerzőként, íróként udvarias gesztus, cselekvés és tény. Az Olvasó Közönség és az Irodalmi Rádió alkotói közössége, szerkesztői előtt Fodor Ágnes vagyok, szeretettel és tisztelettel üdvözlök Mindenkit Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből, a Tisza melletti élhető kisvárosból, Martfűről. Olyan kalappal köszönök, amely a sajátom és azt adhatom magamat bemutatva, ami a kosaramban van. Nem alakítva ki rangsort sem, mi elsődleges, másodlagos az utamon. Nem mellőzve a tradícióimat alkotói pályámról sem. Valami régi – valami kölcsön – valami új – valami kék. Ez a felépített terve bemutatkozásomnak. Adhatnék hatáskeltő, extravagáns és rendkívüli jelentőségű kezdést is, de az csak egy pillanatra érdekes. Kosaramból csak hármat-négyet engedek ennek: nyugalmazott irodalom-, és zenetanár, aki tíz éven át mellesleg irodalomelméleti és tudományos esszék írójaként kétszeres Jókai-díjas lett 2018-ban és 2023-ban, és háromszoros különdíjas, aki orgonista is. Leendő Olvasóim többségét nem szeretném ezzel kígyóbűvölni. Írásaimmal akarok jelen lenni továbbra is, csak a színük lett árnyaltabb, eredetibb és egyénibb. Szerepe van ebben a saját egyéni törekvéseimnek, szándékaimnak, a késztető, teremtő képzeletem szabadon engedésének novellistaként, elbeszélőként, regényíróként. Szerepe van ebben a gondviselésnek, mert még nem készültem el önmagam megteremtésével: a martfűi tollforgatóval sem. Praktikusan van szerepe ebben az Irodalmi Rádió „Novellák 2024” pályázatának, inspirációjának, két...
2 Responses
Nagyon kedves, szerethető történetet hoztál. Örömmel és tetszéssel olvastam.
Szeretettel: Rita
Ma, október 11-én, a Lánygyermekek világnapját ünneplik. Ha köszöntólapot írna valaki, a Te szavaid kerülhetnének rá: élhessenek, boldogulhassanak, „nagyon kedves, szerethető, örömmel és tetszéssel” körülvéve mindenütt a világon.