Gil Ferran egy augusztusi hétvégén szokatlan dologra figyelt fel délelőtti sétája során.
Egy ideje minden szombaton, a reggeli után útnak indult. Felkaptatott a házzal szemközti domboldalra, ahonnan pár percig a tengert kémlelte, halászhajók apró pontjait keresve a látóhatáron, majd megindult a sziklás öblök felé. Útja során elhaladt az ódon villa mellett, amely hosszú évek óta elhagyatottan rejtőzködött a ciprusok és mandulafenyők között.
Ezen a szombaton azonban Gil hangokra figyelt fel. Halk zongoraszó szűrődött ki az épületből, s bár a kabócák igyekeztek túlharsogni, Gil mégis meghallotta a dallamot.
A férfi megtorpant és a lélegzetét visszafojtva fülelt. A zongora hangja elhalt. Csak a rovarok zizegését és a hullámok moraját verték vissza az omladozó falak.
Lehetséges ez? – gondolta Gil, és felnézett a villa homlokzatára. Az épület sarkán dúsan virágzó, lila bougainvillea futott fel. A néma ablakok mögött poros függönyök lógtak. Az épület gazdátlannak tűnt.
A férfi megrázta a fejét és folytatta útját. Biztosan csak képzelődöm – gondolta magában, de a dallam, amit az imént felismerni vélt, befészkelte magát a fejébe. Ada kedvenc zenéje.
Az ösvény a sziklák közt kanyarogva vezetett le a tengerpartra. A kőhalmok között keskeny öböl bújt meg. Alig néhány méter széles, félköríves kavicspartját habos hullámok csapkodták.
Amióta Ada elment, Gil minden szombaton lesétált ide, leült egy lapos sziklára, és sokáig bámulta a vizet, miközben a sós vízpermet összefolyt az arcán lepergő könnyekkel.
– Azt hiszem, beköltöztek a régi villába – mesélte az ebédnél Gil a feleségének. A teraszon ültek, a borostyánnal befuttatott pergola árnyékában. – Éppen a Zongoralecke szólt az épületből, amikor arra jártam – folytatta a férfi.
Señora Ferran szedett a kolbászos lencseraguból, mellé helyezte a ropogós baguette-tel teli kosárkát, és aggódva nézett a férjére.
– Nem kellene minden áldott hétvégén a tengerparton búslakodnod – simította meg gyengéden Gil arcát. – Így soha nem tudod elengedni Adát.
– Nem tudom elfogadni, hogy a tenger elvette tőlem az egyetlen gyermekemet – modult rá Gil ingerülten a feleségére és az ételt nézte. Úgy érezte, soha nem tudja megbocsátani az asszonynak, hogy azon a végzetes napon rábeszélte őt a keserű döntésre.
– A gyermekünket vette el, Gil, és ezen nem tudunk változtatni – mondta Señora Ferran, majd szelíden hozzátette: – Egyél egy keveset, kérlek.
***
A következő szombaton Gil Ferran a szokott időben indult a sétára. A régi villáról és a zongoramuzsikáról már megfeledkezett. A dombtetőről futólag megszemlélte a panorámát, majd elindult a part felé. Annyira elmerült a gondolataiban, hogy sem a sirályok rikoltozását, sem a háta mögött felmorduló mennydörgést nem hallotta. A régi villához érkezve azonban megtorpant, és megfeledkezve a munkahelyi bosszúságokról, meglepetten nézett fel az épületre. Az ablakok nyitva álltak, a függönyök széthúzva. A kitámasztott, napszítta spalettákat szél rázogatta.
Az épület belsejéből a jól ismert dallam szállt a kert felé, és elvegyült a fenyőágak susogásával. A Zongoralecke. Ada a gimnáziumi filmklubban látta először a filmet, és rögtön a hatása alá került. Onnantól kezdve nem telt el úgy nap, hogy ne csendült volna fel a filmzene a lakásban, vagy az autóban.
Egészen addig a tavaszi napig, amelyen Ada úszni indult a titkos öbölbe a barátnőjével, és ahonnan már nem tért vissza. Az osztálytársa ugyan kimentette a vízből, de mire a mentők lejutottak a sziklás partszakaszra, Adát már nem tudták újjáéleszteni.
Gil az épület mellett kanyarodó ösvényen állva hallgatta a zenét. Egy erősebb széllökés porfelhőt kavart a málladozó fal tövébe hullott vakolatból. Megdörrent az ég. A férfi ekkor vette észre a fák fölött gyülekező acélkék felhőtornyokat.
A fenyves felnyögött, és a széltölcsérek hátán ruhadarab suhant át a kerítés fölött, és egyenesen Gil orra előtt fennakadt egy babérbokor ágain. Gil felkapta a világoskék selyemblúzt, mielőtt a szélvihar tovább sodorta volna, és a rácsos kapuhoz lépett. Kövér esőcseppek ütöttek krátereket a cipője körül a porban.
Az épületből éppen ekkor lépett ki egy szőke hajú, magas nő. Fonott kosarat tartott a kezében.
– Estel! Zárd be az ablakokat odafent! – kiáltott vissza az ajtóból, majd leszalad a teraszlépcsőn a szárító kötélhez, amelyen vadul csapkodtak a ruhák a kitörni készülő viharban.
– Asszonyom, ezt elfújta a szél! – kiáltott be Gil a kapun, de a hangját hangos reccsenés nyomta el, amely villámfénnyel egyidőben feszült rá az égre. A vihar a fejük fölé ért.
– Asszonyom! – kiáltott újra Gil, mire a nő felkapta a fejét. Gil meglengette a blúzt.
Az esőcseppek vízfüggönnyé sűrűsödtek.
A nő intett Gilnek, hogy jöjjön be, mire a férfi meglökte kaput. Egyszerre értek föl a teraszra. A nő biztonságba helyezte a ruhákkal teli kosarat, és beledobta a kék selyemblúzt is.
– Köszönöm! – fordult Gilhez. – Valószínűleg örökre eltűnt volna, ha nem kapja el.
Rámosolygott a férfira, aki zavartan toporgott, és a tomboló zivatarban hajladozó fákat nézte.
– Jöjjön be, szárítkozzon meg! Éppen teázunk, megkínálom, amíg elvonul a vihar – szólt kedvesen a nő, és már indult is be a fehér keretes üvegajtón.
A nappalit a régi villa stílusához illő oroszlánlábas, virágos huzattal bevont kanapé díszítette, fotelekkel és faragott asztallal. A földig érő ablaknál mahagóni színű zongora állt.
A nő bemutatkozott, hellyel kínálta Gilt a kanapén és csészét vett elő a tálalószekrényből. Az asztalon már ott gőzölgött a teáskancsó.
– Nemrég költöztünk be, még sok a tennivaló, mire otthonossá varázsoljuk – mentegetőzött a nő, és körbemutatott a tágas helyiségben.
– Sok évig állt üresen a villa – jegyezte meg Gil, hogy ezzel is a nő tudtára adja, már régóta a szomszédban él.
– Ez volt az egyetlen hely a környéken, ami nyugodt, jó a levegője, és ahonnan a férjem is be tud járni a munkahelyére – magyarázta a nő. – A lányom súlyos betegségből épült fel, és meg kell erősödnie.
– Múlt szombaton már hallottam a rádiójukat, de azt hittem, csak képzelődöm – mesélte Gil.
– Aznap költöztünk be – bólintott a nő. – De nem a rádió szólt. Estelt hallotta. Amint a költöztetők behozták a zongorát, rögtön leült játszani.
Minta csak meghallotta volna a nevét, tíz év körüli lány szalad le a lépcsőn. Lila melegítőjében, a szőke hajfürtjei között libbenő szalagokkal, porcelánfehér bőrével és csillogó szemével játékbabára emlékeztette Gilt.
– Becsuktam minden ablakot – szólt csilingelő hangon az anyjához, és csak ekkor vette észre Gilt. Meglepetten nézett a vendégre, de kíváncsiság is tükröződött a tekintetében.
Udvariasan bemutatkozott, leült az anyja mellé és felvette a csészéjét.
Kedélyesen beszélgettek. Estel olyan örömmel és érdeklődéssel kérdezgette Gilt a környékről, mint aki sokáig élt elzárva a külvilágtól. Édesanyja időközben kiment a konyhába, hogy friss teát főzzön. Gil kettesben maradt Estellel. Az ablakon túl világosodott az ég, és csillapodott az eső.
– Anyukád mesélte, hogy a Zongoralecke a kedvenced – szólt Gil a lányhoz.
Estel felpattant, a zongorához ült és lejátszotta az első hangokat.
Gil szíve fájdalmasan megdobbant.
– Erre gondol? – kérdezte a lány csodálkozva. – Fogalmam sem volt, hogy mi ez a dallam, és hogy más is ismeri.
Gil értetlenül nézett rá.
– Tudja, én nagyon beteg voltam, és már majdnem meghaltam, amikor tavasszal új szívet kaptam. És amióta kijöttem a kórházból, folyton ez a dallam jár a fejemben.
Gillel megfordult a világ. Elhomályosult a nappali a zongorával és az angyali lánnyal. A szörnyű jelenet elevenedett meg előtte, amikor Adát a mentőbe tették, ő pedig a felesége remegő kezével a vállán aláírta a transzplantációs nyilatkozatot.
– Jól van, bácsi? – hallotta Estel hangját. – Akarja, hogy eljátsszam a dalt?
Gil úgy érezte, a hónapok óta fojtogató szorítás feloldódik a mellkasában. Hálásan gondolt a feleségére, és könnyes szemmel mosolygott rá Estelre.
– Játszd kicsim, játszd!
(A novellát Michael Nyman The Heart Asks Pleasure First című zenéje ihlette.)
Author: Dömötör László
Dugonics András irodalmi díjas író. Amióta megtanultam olvasni, nem tudok könyvek nélkül létezni. Gyermekkoromban nagy hatással voltak rám a kalandos és tudományos-fantasztikus regények, valamint a Magyar Rádió Szíriusz kapitány kalandjairól szóló fantasztikus hangjáték sorozatai. A nyári szünetben ezeket felvettem magnókazira, és rommá hallgattam a walkman-en este a takaró alatt lapulva. Vöröskeresztes munkatársként ez a világ ihletett első regényem megírására, amely 2022-ben jelent meg A Hold hősei - A vörös kereszt rejtélye címmel. Ezzel a könyvvel az olvasót elrepítem a jövőbe, hogy aztán onnan visszatekintve, egy izgalmas nyomozás részeseként ismerhesse meg a világ legnagyobb humanitárius szervezetének történetét. A regénybeli világot és szereplőket sok olvasó a szívébe zárta, ezért 2023-ban megjelent a Hold hősei új kalandja A lámpás hölgy címmel. 2024-ben az Irodalmi Rádió kiadásában jelent meg a titkos város meséi című illusztrált könyvem. Számos antológiában jelntek meg novelláim, melyek közül több díjat is nyert. Az Irodalmi Rádió szerkesztőségétől 2022-ben elnyertem a Természet Tollnoka címet. 2023-ban és 2024-ben sci-fi kategóriában megnyertem a Dugonics András Irodalmi Díjat.
6 Responses
Meghatóan szép volt, tetszéssel olvastam.
Szeretettel: Rita
Köszönöm a véleményed, örülök, hogy megérintett a történet.
Megkönnyeztem. Köszönöm az olvasásélményt.
Szeretettel: Zita
Én pedig köszönöm, hogy figyelemmel kíséred az írásaim!
Szép, megindító történet, és egyben elgondolkodtató is.
Köszönöm, igyekeztem érzelmeket átadni, és egy különleges hely hangulatát.