Minden azon az éjszakán kezdődött. Felébredtem a sötét éj közepén (ez akkoriban nem is volt szokatlan, hisz a nyári hőség rendszeresen felébresztett), és füstszagot éreztem. Erős, maró füstszagot. A másik különös dolog az volt, hogy a feleségem nem feküdt mellettem az ágyban. Ezt még betudtam annak, hogy bizonyára a kislányunkat nyugtatja a szomszédos szobában (esetleg ő is felébredt ezekben a kései órákban), ám pislákoló, egyre erősebb fényt véltem felfedezni a ház többi részében, ahogyan kitekintettem a hálószoba ajtaján. Hamar feleszméltem, s akkor vált minden bizonyossá, amikor meghallottam a tűz mindent felemésztő ropogását. A házunk, az otthonunk, melyet évekkel ezelőtt önerőből építettünk ebben a kis, barátságos faluban, most a lángok martalékává válhat. Kigyulladt a ház! Mikor végigfutott rajtam a rémséges valóság, elkezdtem sietni a gyermekszoba felé. Kiléptem a folyosóra, és megdöbbenve kellett tudomásul vennem: nem tudok bemenni a szomszéd szobába. A ház azon fele volt ugyanis az égés forrása. Közben egyre köhögtem, de utolsó erőmmel megpróbáltam még néhány lépéssel közelebb jutni a szoba ajtajához, hogy segítsek a családomnak. Sajnos azonban nem sikerült; a tűz és a füst erősebbnek bizonyult nálam. Sötétség kerített hatalmába.
A következő emlékem már az volt, ahogyan egy mentőautóban felébredtem. Éppen beértünk a kórházba, az ápoló elmondása szerint elájultam a sok füst belélegzése miatt, és benntartanak megfigyelésen. Ekkor kaptam meg az információt, hogy valószínűleg nem történt komolyabb bajom, nem kaptam szén-monoxid mérgezést. Ez valamelyest megnyugtatott akkor, mégis valami hiányérzetem volt. Mikor felvittek egy második emeleti kórterembe, akkor jutott először eszembe a legfontosabb kérdés: hol van a családom? Erre az orvos egy hosszú monológba kezdett bele, melynek végeztével egy világ dőlt össze bennem. A feleségem és az egyetlen lányom… nincs többé. Nem tudtam mit kezdeni ezzel a gondolattal. Nincs sem családom, sem házam, mert a tájékoztatás szerint az is porráégett. Mindenem odalett, semmim sem maradt…
A kórházból három nappal később engedtek ki, bár mindhiába. Nem tudtam hova menni. Napokat, talán heteket töltöttem az utcán, s ez idő alatt sem tudtam másra gondolni, mint az egykori családomra.
Aztán a hetek, hónapok teltek-múltak, az idő gyorsvonatja tovább haladt. Az idő egy érdekes folyamat; talán senki sem tudná pontosan körülhatárolni a jelentését. A lényege, hogy egyre csak halad előre. Egyik napról a másikra nagyon jó híreket kaptam: közösségi összefogással kaphattam egy házat. Újra tető kerülhetett a fejem fölé! A házacska ugyan régi volt, s áram sem mindig volt benne, teljesen megfelelőnek bizonyult. A ház a kezdeti napokban nagy újdonság volt, és úgy gondoltam, hogy sikerülni fog folytatnom az életem. Ez a felhőtlen időszak sem tartott sokáig: a kezdeti öröm, a ház a hétköznapok részévé vált, és ismét egyre többet gondoltam a korábbi életemre. Egyre kevesebb időt szerettem az „otthonomban” tölteni. Egyszerűen nem bírtam ott lenni, s időm javarészét az utcán sétálva ütöttem el. Még mindig jobb időtöltés volt, mintsem otthon ülni, és a sorsomról gondolkozni. Gyakorta megtettem a közeli forrás, és a ház közötti utat, így frissítő vizem is mindig volt. Hiába, a vezetékes víz egyszerűen nem tud hasonlítani egyik forrás vizére sem… Így telt el tehát az elkövetkező harmincegynehány évem. Közben társakra is akadtam, kik hűségesen mellém szegődve járták velem a falu környékét, és kis idő elteltével be is költöztek hozzám. Ez két kölyökkutya volt: az egyik csodaszép aranyszőrű jószág volt, a másik eb bundája pedig barna volt. Ők voltak a mindenem. Akárhová mentem, ők követtek, s mindig ott loholtak szorgalmasan a nyomomban. Azt hiszem bennük találtam meg -átmeneti- lelki békémet. Néhány újabb eltelt év múlva (mikor én már a hetvenet is közelítettem), és éppen a szokásos sétámat tettem a forrás felé, megállított néhány furcsa alak egy autóból. Közölték (minden tisztelettől mentesen), hogy ők a frissen megnyílt állatvédő alapítványtól érkeztek, és hogy azonnali hatállyal elszállítják a kutyáimat, a póráz hiánya miatt. Teljesen önkívületi állapot kerített hatalmába, hirtelen nem is tudtam, mit tehetnék, de amikor odanéztem az autó felé, láttam, hogy az egyik kedves kutyámat már próbálják betenni a csomagtartóban található kennelbe. Nem tudtam mit csinálni, csak bízni. Bízni abban, hogy ennek a két csodás kutyának legalább olyan jó helye lesz ott, ahová mennek, mint itt, velem. Segítséget kértek tőlem, így hát én raktam be őket az autóba… S néztem, ahogyan elindul a jármű, és egyre távolodik, egyre csak messzebbre kerül.
Az öregúr a mai napig nem tudta elfeledni az állatokat. Manapság is napi szinten megteszi az utat a forrásig. Bármilyen időjárásban. Ha esik, ha fúj. Az esőcseppek pedig néha végig gördülnek arca öregedő vonalain…
Author: Turóczi Levente
A nevem Turóczi Levente. 2007-ben születtem, Diósjenőn élek, jelenleg pedig a Váci Madách Imre Gimnázium magyar-történelem tagozatán tanulok. Sok hobbim van, például a numizmatika, de ami számomra mind közül kiemelkedő, az maga az írás. Ez már kicsi korom óta érdekelt, és ez az érdeklődés nem hagyott alább, csak fokozódott. Már több kiadónál jelent meg írásom, innen pedig remélhetőleg nincs megállás!