A Nagykunság kulturális fővárosának méltán nevezett helyszínen, Kisújszálláson az Ifjúsági és Művelődési Központban 2021.08.19-én Újszállási Rácz Lajos legújabb könyvének bemutatóját a 2021. évi Városnapok rendezvény keretein belül tartották meg.
Nem rendhagyó kötetbemutató volt ez, egyben egy régi, kisújszállási gyökerekkel büszkélkedő család találkozója is létrejöhetett. A Sturcz család története a letelepedéstől napjainkig terjedő 185 évben című kötetet Újszállási Rácz Lajos áldozatos kutatómunkájának eredményeként veheti kézbe az olvasó. Ahogy már az író, helytörténet kutatótól megszokhattuk nem csupán egy forráskiadvány, hanem komoly történeti áttekintésen ívelő munka tükröződik a kötetből. A Sturcz/Bakondi család eredetét – őseinek anyakönyvi adatain kívül – egy remekül megszerkesztett, a szépirodalmi stílust sem nélkülöző, a családkutatásban fellelt hiteles dokumentumok publikálásán keresztül ismerhetjük meg. Érdekes színes élettörténetek, korhű történelmi adatokra való hivatkozások, leírások színesítik a könyvet, számos fotóval illusztrálva.
A Művelődési Központ előadótermét – a család tagjain kívül – megtöltötték az érdeklődő kisújszállási és elszármazott vendégek. Kása Imre fafaragó munkáinak kiállítása színesítette a rendezvényt. A kötetbemutatót Bakondi Endre moderálta. Ujj Tünde népdalénekes gyönyörű hangjával elvarázsolta a közönséget. Dr. Ducza Lajos helytörténész ajánlásával folytatódott a bemutató, majd Dr. Iván Ildikó egyetemi tanár, operaénekes a Sturcz család tagjának közreműködésével szemelvények kerültek bemutatásra a kötetből. A család jelenlévő tagjain kívül a technika segítségével virtuális térben láthatta és hallhatta a közönség a zeneművész családtagok előadását. Bakondi Endre méltatta és megköszönte a szerző áldozatos munkáját. Meghatódva nyugtázta a családi találkozó létrejöttét ilyen nagyszerű keretek között. Zárásként a szerző röviden ismertette a kötet születésének körülményeit, kitérve a kutatómunka során megélt élményekre, valamint válaszolt a közönség kérdéseire.
Újszállási Rácz Lajos alkotói tevékenysége nagyon sokrétű, több, mint 30 kötet szerzője, számos publikációja, irodalmi alkotása jelent meg. Helytörténeti kutatómunkájával az irodalomtörténetben is maradandót alkotott, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyéért díj birtokosa. A kötetbemutatón kiállított – újrahasznosított anyagokból készített – kisplasztikáit is megtekinthették az érdeklődők és megcsodálhatták az életművét összefoglaló vendégkönyvét. Deák Mária Parlagi krónikás című verse, Újszállási Rácz Lajos Kisújszálláshoz fűződő lokálpatriotizmusának, hűségének méltatása, főhajtás a szerző munkássága előtt.
„Betyártestvér, idővándor
Génjeiben; táltos-pásztor
Szemében tűz, múltban kutat
S jövőt ír, mi utat mutat” – részlet a versből
Author: Deák Mária
Deák Mária az Irodalmi Rádió szerzője. Az írás számomra a hétköznapi kreatív önkifejezés azon módja, ami boldogabbá tesz. A Gerecsében élek, szociális területen dolgozom. 2015. májusától írok rendszeresen amatőr szerzőknek szóló webes felületen.Több antológiában jelent meg versem és prózám. A Holnap Magazin szerzője és az Irodalmi Rádió, alkotó közösségének tagja vagyok. 2017. júniusában a Holnap Magazin gondozásában jelent meg Tündérlabda című verseskötetem. Net kötetemet Kötöny vére címmel az Irodalmi Rádió készítette. A szerző netkötete az Irodalmi Rádió szerkesztésében:Kötöny vére
Egy válasz
Köszönöm szépen a helyszíni tudósítást. Nagy élmény volt számomra, hogy ilyen sokan keresték fel a rendezvényt, s, hogy ilyen kedvező volt a könyv fogadtatása. Külön köszönöm a résztvevők áldozatos munkáját, mások mellett Deák Máriáét, akik biztosították a bemutató sikerességét.