Legó

Nekem nem volt nehéz gyermekkorom. Legalábbis úgy éreztem, nem volt semmivel sem nehezebb, mint bárki másnak, akit ismertem. Pontosabban nem tudtam, hogy kinél mi számít nehéznek…

Csak éltem a gyerekkort, úgy, ahogy adódott, úgy, mint bárki más.

Mindenem megvolt, ami kellett. Pontosabban, ha valami kellett, az vagy megvolt, vagy meglett. Pontosabban, csak az volt meg és az lett meg, ami kellett.

És hogy mi kellhetett volna még? Igazából nem volt nagy a választék…

De néha azért vágyakoztam én is olyasmire, amim nem volt. Hát persze. Vágyakoztam olyanra, ami nekem nem volt, de másnak igen, és én is szerettem volna, ha nekem is lenne…

 

Ilyesmi volt például a LEGO.

 

Egyik osztálytársaméknak volt ilyenje. Úgy hívták: „legó”, és egy egész dobozzal volt. Egy egész cipősdobozzal! Ki lehetett önteni a szőnyegre a sok kicsi fehér, fekete, sárga és piros darabkát, azokat ügyesen egymáshoz lehetett rögzíteni, és házat lehetett belőle építeni. Na nem felhőkarcolót, de ki lehetett belőle ügyeskedni két-három téglasornyi lakást, például akár a mienket is. Volt pár fehér ajtó meg ablak, sőt, voltak piros tetőelemek is, így még beépített padláslakást is lehetett csinálni. Kéménnyel!

Na persze 8-9 évesen még nem tervrajzról dolgoztunk. Nem válogattunk a lehetőségek közül, hanem pont fordítva: a szőnyegen lévő elemeknek kerestünk helyet, funkciót, és a többit a fantáziánkra bíztuk. Így lett a legó házba gyufásdobozból asztal, ágy, vagy szekrény, gombokból tányér, radírból kisautó, babszemekből iskolások az osztályban, ceruzákból kerítés a ház körül, és így tovább. Bármeddig tudtunk némán játszani, csak néha támadt vita egy-egy kocka birtoklása érdekében. De a végén mindig eljött egy fájó, elkeserítő pillanat: „na, gyerekek, most már tényleg legyen vége, pakoljatok össze, majd holnap folytatjátok ott, ahol abbahagytátok!”

Aztán, lehettem már 11-12 éves, és én is kaptam legót! Önálló, saját LEGO -t (mert a dobozára így volt írva)!

Igaz, a doboz csak egy kicsit volt nagyobb, mint egy Matchbox -os doboz. Volt benne egy összehajtogatott kicsi ábra is, megmutatva, hogy hogy lehet az elemekből rendőrautót, vagy még két -három más ilyesmi felismerhető dolgot alkotni. Órákig tudtam a szerzeménnyel játszani: abból a 10-15 elemből a világ összes elképzelhető csodáját megépítettem!

Megvannak még ezek az első, világot jelentő elemek is. A doboz és a papír már rég eltűnt ugyan, az elemek beazonosíthatatlanul beolvadtak a később a gyereknek kilós áron a Bizományiban apránként vett sokadalomba, de megvannak még. Épp most jött el az idő, hogy a gyűjtemény új gazdákra találjon az unokák kezében!

Persze, az összegyűlt sok száz különböző darabból már sokkal nehezebb nekik kitalálni, hogy mi mire lenne jó, megtalálni a legmegfelelőbbet, de legalább egy kicsit nincs vita a gyerekek között: hála a kreatív leleménynek, mindegyik elvan, ameddig el nem hangzik újra a régről jólismert mondat: „na, gyerekek, most már tényleg legyen vége, pakoljatok össze, majd holnap folytatjátok ott, ahol abbahagytátok!” …

2024.11.20., 68 évesen

illusztráció: www.vatera.hu

további írásaim: Irodalmi Rádió | ivantsygabor (irodalmiradio.hu)

 

Ivántsy Gábor
Author: Ivántsy Gábor

Már kisiskolás koromban is szerettem írni, aztán, ahogy a párkapcsolatok is beköszöntöttek, ez a késztetés jócskán felerősödött. Középiskolásként szerettem meg az irodalmat, s persze annak is leginkább a szerelmes – érzelmes ágai-bogai álltak közel hozzám. Írásaim zöme a hetvenes években, másik része a közelmúltban született, bemutatkozásként, s egyben „Ars Poetica” -ként a mostaniakból idézett, különböző hangulatú gondolatom szolgáljon: …” nem vagyok író. bár írok néha, ugyanúgy, mint mások. és nem vagyok költő sem. bár költök néha én is, ugyanúgy, mint mások és nem vagyok színész sem. bár színlelek néha, ugyanúgy, mint mások. és nem vagyok fájó seb sem, bár vérzek néha én is, ugyanúgy, mint mások nem vagyok senki sem. bár, vagyok Ember néha, ugyanúgy, mint mások, és nem vagyok semmi sem. bár Ember vagyok néha. én is. ugyanúgy, mint mások…” —————– …” érezni akartam, átélni, mint éltem, kíváncsi voltam, milyen volt az érzés, amit átéltem, akkor, amikor megéltem csak akkor írok, és csak azt, amit érzek, főleg magamnak, hogy tudjam, még élek legyen mire emlékeznem, ha már majd „csak” élek, s ne kelljen megélnem, hogy minden eltűnik, amint én is eltűnök végleg” —————– …” akkor élt az ember, ha valamit alkotott, ha alkotott valamit, vagy kicsit, vagy nagyot ha...

Megosztás
Megosztás

2 Responses

  1. Nagyon kedves írás. Persze, egy gyereknek mindig az kell, ami nincs. Az én időmben még nem volt legó, vagy csak nem tudtam róla, viszont télen volt hó és nekünk két szánkónk is. Aztán volt az udvaron hinta, ráadásul abból is kettő, hogy a testvérem és én is tudjunk – akár egyszerre – hintázni. Volt fából készült kád, ahol fürödni tudtunk nyáron. Hintánk ráadásul télen is volt, mert apu felszerelte a konyha és szoba között levő ajtófélfára, így a konyhából a szobába hintáztunk. Volt kert és sok-sok fa, melyre fel tudtunk mászni. A szomszédokban gyerekek, akikkel tudtunk játszani. Szerintem csodaszép gyerekkorunk volt, akkor is, ha szoba-konyhás volt a kis házunk. Édesanyám mindent megvarrt és finomakat főzött, soha nem fáztunk és soha nem éheztünk. Az ágy alatt a cipősdobozból telefont készítettünk, a fiúk golyóztak, fociztak, szánkóztak, csúszkáltak, mi meg babáztunk, de szánkóztunk és csúzdáztunk is. Volt szép karácsonyfánk és apu a szájharmónikán mindent el tudott játszani. Sokkal jobb volt gyereknek lenni, mint ma. Nem volt kulcsom és nem voltam napközis. Délben főtt élellel várt az édesanyám, aki mindig – még felnőtt koromban is – elérhető volt számunkra. Soha jobb gyerekkort nem kívánnék magamnak.

    Szeretettel: Rita

    1. kedves Rita,
      úgy tűnik, megérkezett az a hangulat, és társra talált, ami az én emlékeimben is él.
      örülök neki!
      s mit tesz Isten, megszülettek már azok az írásaim is, amik a Karácsonyokról, a telekről, a nyarakról, az iskolásságról, az első erről és az első arról, kis- és nagyobb gyerekkori történetekről mesélnek. olyanokról, amik így, vagy úgy, de szinte mindenkivel megestek, megeshettek.
      minek kitalálni bármit is, ha elég előbogarászni azt, amit az élet talált ki számunkra…
      előbb utóbb az ilyen történetek feltöltésére is sor kerül majd, remélve, hogy másokban is felidéznek majd kedves/kellemes emlékeket.
      üdvözlettel: Gábor

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Kipróbáltuk az orosz telet

– Gyerekek! Ismét lehet Szovjetunióba utazni tanulmányi gyakorlatra! – kiáltotta el magát a főiskolás csoportvezető az egri tanárképzőn. – Nosza, pályázzuk meg ezt a lehetőséget!-

Teljes bejegyzés »

Megszentelt helyek

Régi kolostor harangtornyában néha még megszólal a rozsdás kis harang. A nemlét csendjét nem zavarja már rajta kívül sem ima, sem más földi hang.  

Teljes bejegyzés »

Karácsonyi csoda (1992. december) Vártuk születésed, Isteni Gyermek, s akkor egy másik kisgyermekért karmait nyújtotta a mélység és a földön nem volt, csak sötét… Nem

Teljes bejegyzés »

Van még valahol Öltsük fel most remény-ruhánk, bár szakadt, s tépi fekete szél. Mindenfelől rág szennyes szája, lelkünk vacogva alig él. Kapaszkodjunk angyali szóba, süket

Teljes bejegyzés »

Lesz-e még

Lesz-e még, mondd, egyszer hópihe orrodon, csillagként kavargó hófehér oltalom? Lesz-e még távoli füst ízű üzenet, föld -langyos békesség, szívhez-szív felelet? Lesz-e még nyugtató arany

Teljes bejegyzés »

Jajj neked ifjúság!

Jajj neked ifjuság! A tinta lázong kezemben, egyre csak lázong mikor soraim írom, üzennék az egész világnak hallgatnak-e rám ,bár a végem közeleg mégis gyorsan

Teljes bejegyzés »