TISZTA VIZET A POHÁRBA! HÁNYAN VOLTAK?

Hódolat

Tiszta vizet a pohárba! Hányan voltak?

 A bibliai Háromkirályok

Sehányan, semennyien. Királyokról nem esik szó az Újszövetségben, csak bölcsekről. Hármas számról szó nincs Máté írásában.  De hát ez hogyan lehetséges? Gáspár. Menyhért, Boldizsár üdvözöl és köszön név szerint is, ma is! József Attila versében.

Adjonisten, Jézusunk, Jézusunk! / Három király mi vagyunk! / Lángos csillag állt felettünk…/ Menyhárt király a nevem, /Segíts édes istenem/…Istenfia, jónapot! / Nem vagyunk mi vén papok. / Gáspár volnék, afféle/ földi király személye / Adjonisten, Megváltó, Megváltó! /Én vagyok a Boldizsár, /aki szerecsen király/…

  • Az angol bibliafordításban sem szerepelnek királyok.- erősíti jó barát. Hanem Bölcs Férfiak.
  • Én úgy tudom-szól a másik- csillagjósok. Ismerem Luther bibliafordítását, a Sterndeuter ezt jelenti.
  • De háromról szólnak, bűvös és szent szám! – próbálkozom tovább.

Ma január 6-án kezdődik a farsangi vígságok időszaka, és ér véget a karácsonyi időszak. Kiváló nevezetes nap volt a vidám hagyományainak említésére is. Közben igyekeztünk mi, hárman, jó barátok a szenteltvízzel haza. Mert nagy becsben tartja a jó barát, házszentelésre tartogatja, tavaszra. A legjobb alkalom volt beszerzésére a legrégibb keresztény ünnep délutánjának áhitata. Háromféle jelentését is végig hallgattuk annak érdekében, hogy utána majd megtölthessük a kabátunk zsebében lapuló három palackot, elménkben is a megszentelt víz ősi erejével hazamehessünk. Ballagtunk és beszélgettünk. Összeszedtünk mindent, amit csak tudtunk a népszokásokból is, nagyon kevés él már velünk.

Évről évre felidéződik a kérdés bennem, hányan voltak a bibliai Háromkirályok? Vagy bölcsek? A szünet utáni első héten a legjobb alkalom úgy adódott, hogy rajzórára készülődtek diákjaim. Szertárból ma sok érdekes anyagot hordhattak be a tanterembe, dupla óra! Oázis a tantárgyak sivatagában!

  • Varázslatos fényekkel kezdhetjük az újesztendőt. Ezért érdemes fogadalmakat tennünk, nagy valószínűséggel képesek lehetünk megvalósítani, ha teljes szívből akarjuk. Öntsünk tiszta vizet a pohárba! – mindenki buzgón készülődött, sejtették, megint kapnak ötletet.
  • Az ókori és a bibliai időkben elterjedt volt széles körben a római népszámlálás idejében, Jézus születésének évében, hogy különös égi jelenségekről számoltak be a távoli, keleti tudósok. Ez nem lehet más, mint egy eljövendő tökéletes világuralkodó várakozásának az ideje. Mérték, számították, vizsgálgatták az eget.
  • Nem is volt mérőeszközük, se távcsövük.- szóltak többen.
  • Mezopotámiában már akkor matematikáztak, használták a helyértéket és csillagászatot ismertek, a kört felosztották 360 fokra. Egyiptomban fejlett volt a csillagászat, a megfigyelés, az évet beosztották 12 hónapra, 365 napra, 1 órát 60 percre. Mértant ismertek és számtant, a tízes számrendszert, az orvoslások tudományában jártasak voltak, balzsamoztak, Bölcsek voltak számosan. Megvolt az elképzelésük a csillagokról éppúgy. Jelzik a nagy emberek születését, Arábia, Perzsia, India csillagtudósai. Minden jelentős uralkodó versengett megnyerni a legkiválóbbakat az udvarába ezekben az időkben, mert mindenki láthatta az égi jelenségeket, de értelmezni nem tudták. A napkeleti bölcseket rajzoljuk és festjük ma.

Máris indult a munka, a karácsonyi lapok és filmek adtak számos ötletet. Meséltem közben tovább.

  • Ekkor történt, hogy a Nagy Heródes hivatta udvarába a legtöbbet. Palesztinának volt helytartója, Augusztus, az első népszámláló római császár idejében. Ő csak vazallus uralkodója volt, afféle helytartó. Elsősorban az adózásra kellett felügyelnie és fontos esetekben bíráskodnia. Csak neki volt joga kimondani és végrehajtatni az ítéletet. Csekély katonasága volt, azt a római császár megszabta, ő rendelkezett a létszámról. Ha a tartományban fokozott lett a néptömegek vándorlása, kaphatott erősítést szükség esetén csak, az ottani római helyőrségtől. Nagy Heródes megtett mindent, hogy Róma felfigyeljen rá, jól értett hozzá, hogyan férkőzzék a kegyeikbe. Igyekezett hatalmas templomokat emelni, az Antonia erődöt, magának királyhoz méltó palotát, erődítményeket, római módra látványos cirkuszi előadások tereit. Nagyon kegyetlen és zsarnok uralkodója volt Palesztinának, még az ott élő népek is gyűlölték, nem közéjük való volt, edomita származású, velük szomszédos nép, de elkeseredett ellenségek voltak nagyon sokáig. Amikor uralmát megerősítette, minden ellenségét megölette, még a saját családjában is. Mindent megtett, hogy helytartóból a zsidók királya lehessen. Addig jutott, hogy római kegyként megkapta ezt a címet. Körbevette magát bölcs látókkal és csillagtudósnak nevezett emberekkel, Már 6-7 éve mutatkoztak a különös égi jelenségek az ő tartományában is, és az egyszerű emberek között különböző jóslatok, jövendölések keltek szárnyra: titkos értelme van, ez bizony az eljövendő királyuk születését jelezheti, akire annyira vártak. Nagy Heródeshez is eljutott a híre számtalannak. Veszélyben érezte magát a hallottak, a látott jelenségek kapcsán, ezért a legkiválóbbakat hozatta magához az udvarába. Többen is voltak, karavánokkal érkeztek, mert Arábia, Szíria, India vidékéről veszélyes lehetett volna három embernek útra kelni. Nem volt ellenükre, mert maguk is kezdték már követni a bolygók és égi jelek egyre fokozódó mozgásának irányát. Nagy Heródes titokban tette. Senki ne sejtse, kik érkeztek palotájába. Alaposan faggatta őket. Mennyi ideje, hogy a csillag feltűnt? Kikérdezte őket tudásukról, hízelegve bölcsességnek és gazdagon jutalmazva szavaikat. Pontos értesüléseket kívánt tőlük cserébe. Sőt, amikor megsejtette, ez bizony jel, éppen a tartománya felé halad, parancsot adott nekik, amikor több mint tíz nagy tudású csillagászt hivatott trónja köré.
  • Kövessétek és derítsétek ki, addig, ahova megérkezik! Utána térjetek vissza! Adjatok számot!

A csillagtudósok tanácsot tartottak maguk között. Megegyeztek.

  • Felséges Uralkodója a tartománynak, ne aggódj! A hatalmad biztonságban van. Figyeltük a csillagot, az égi bolygók mozgását, a fényes jelenségeket már régóta. Te nem vagy olyan kicsiny pontja a hatalomnak, sem a személyed. Utódaidból még számtalan örökösöd lesz  uralkodó! Vezére a népnek. – fejüket biztonságban kívánták tudni a nyakukon.

A küldetést nem tartották veszélytelennek. Visszatérni csak hazájukba kívántak volna, ha tudós megfigyelésüket eredménnyel befejezhetik majd. Bennük is volt aggodalom a jel értelmezésben. Nagy Heródes jövőjéről titkos értelmezéseiket nem osztották meg vele, megtartották maguknak. Volt abban többféle is. Számításaik szerint nem él tovább három évnél.

Útra keltek biztos karavánban, követve a számításaikat és izgalomban, érdeklődésben tartotta őket az égi jelenség. Sokáig tarthatott az út. Akkor egyszer csak megállította őket. Megnyugodtak, jelentéktelen vidék fölött történt. Nem a jövendölések fényes és gazdag palotája vagy birodalma fölött. Ha vissza kerülnének mégis erővel Nagy Heródeshez, majd ezzel a hírrel megnyugtathatják. Ám döntésüket nem kívánták volna megváltoztatni: hasznosítani kívánták saját tudásukat a saját földjükön. A régóta vizsgált égi jel teljes útját követték eddig. A megérkezéséig. Most itt állnak. A csillagjel nem mozdult tovább. Tanácskoztak újra. Választottak maguk közül néhányat. A fénnyel jelzett hely nagyon apró építmény volt. Nem vonulhattak volna be mindnyájan. De készültek arra, hogy talán valós üzenet miatt állt meg a csillag, tehát előkelő, világi nagy ember szülőhelye is lehet. Belépnek illő módon, úgy jelöltek maguk közül, igazságosan. Legyen Arábiából, Szíriából és Indiából, ők a legtudósabbak és éppen onnan valók. Saját hazájuk legértékesebb és híres kincseiből választottak belépő ajándékot a kezükbe köszöntő vendégként. Egyezkedtek.

  • Legyen kedves, nemes, a legértékesebb a saját hazánkból! Ezzel tisztelegjünk szülőföldünk előtt is! Emlegessenek érte minket nemzetségeink is! Oda tartozunk, ahonnan jöttünk.
  • Az arany legyen az első, szépsége, hasznossága és ritkasága miatt felülmúlhatatlan értéket képvisel, feljegyezték, hogy Perzsiába Nagy Sándor 35 ezer embert küldött a csillogó fémért. Egyiptom , Arábia vidéke ezzel hódoljon majd!
  • Lehet, hogy szent ember, isten lesz belőle, mint földünk uralkodói is azok. Hódolunk előtte illatos, kékes füstű templomi gyantával. Tömjént veszek magamhoz.
  • India mirrhája teszi teljessé. Illatos gyantáját, kérgét kincsként tartjuk, kiváltság, a legnagyobb tisztesség illesse személyét! Nem ismeretlen ezen a vidéken sem. Jelezzük ezzel azt is, ismerjük, elismerjük a földet, ahol megszületett! Leborulunk majd elé. Ajándékainkkal.

Arábia, Perzsia és Szíria fejedelmeinek legkiválóbb csillagtudósainak összességét ők képviselték. Méltó hódolattal léptek be, és szokásaik és tisztük szerint leborultak imádattal a megszületett előtt.

  • Hát én tudom már, miért Háromkirályok!- jelentkezett egy leány. Három nemzetségből valók. Három ajándékot adtak át. Három vidék legértékesebb kincseinek számítottak, a legrangosabbaknak és még a saját isteneiknek is ezzel áldoztak.

Amíg a képek mind felkerültek a tanterem fali léceire, és megtekintették sorban, nem kívántam ennél többet hozzátenni. De akár hárman voltak, akár tizenketten, akár százan karavánban, január 6-án maradjon meg így a diákok emlékezetében. Nevüket sem igazítom ki. Olyan felesleges. Amúgy is ingadozik, perzsául és szírül hasonlóan, de másképpen hangzik. Nekünk Gáspár volt India, Menyhért Perzsia, Boldizsár pedig Arábia csillagtudósa.  Királyok lettek akkor, mert Betlehemben jártak. Oda vezette őket a fürkészett égi jelenség. –

  • Hazatértek a hazájukba?- ezt sokan kérdezgették még a szünetben is.
  • Megnyugtató a történet, amit feljegyeztek a keleti írások. Éjjel még kint elpihentek a hosszú út előtt. Különös módon mind a hárman hasonlót álmodtak. Egy hangot hallottak, amit egymásnak elbeszéltek ébredéskor. ’Ne térjetek vissza Heródes palotájába! Veszélyben az életetek! Meneküljetek! Ne féljetek! Vigyázzák lépteitek!’

Így is lett.

Januári jeles nap: Vízkereszt van ma. Boldizsár névnapja. Háromféle hagyomány és jelentés is kapcsolódik  január 6-hoz.  Számos hagyománya közül a Háromkirályok napjaként is ismerjük. Tiszta vizet öntöttünk a pohárba! Hányan voltak a bibliai Háromkirályok?Sehányan, semennyien, mert nem voltak királyok, hanem bölcsek, csillagtudósok. De akár hárman voltak, akár tizenketten, akár egy karavánban százan, kultuszuk emlékezete megmaradt. Gáspár volt India, Menyhért Perzsia, Boldizsár pedig Arábia bölcseinek képviselője.

Tiszta vizet a pohárba! Ivásra, tisztulásra! A Föld nagy részét borító, az élethez nélkülözhetetlen, színtelen, szagtalan, íztelen folyadékból. Őszinte beszéddel. Mert a víz láthatatlan szerkezetében megmutatkozik a jó szó, az áldó akarat.

 

 

Fodor Ágnes
Author: Fodor Ágnes

A szokásos módja minden első találkozásainknak, szerepléseinknek. Szerzőként, íróként udvarias gesztus, cselekvés és tény. Az Olvasó Közönség és az Irodalmi Rádió alkotói közössége, szerkesztői előtt Fodor Ágnes vagyok, szeretettel és tisztelettel üdvözlök Mindenkit Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből, a Tisza melletti élhető kisvárosból, Martfűről. Olyan kalappal köszönök, amely a sajátom és azt adhatom magamat bemutatva, ami a kosaramban van. Nem alakítva ki rangsort sem, mi elsődleges, másodlagos az utamon. Nem mellőzve a tradícióimat alkotói pályámról sem. Valami régi – valami kölcsön – valami új – valami kék. Ez a felépített terve bemutatkozásomnak. Adhatnék hatáskeltő, extravagáns és rendkívüli jelentőségű kezdést is, de az csak egy pillanatra érdekes. Kosaramból csak hármat-négyet engedek ennek: nyugalmazott irodalom-, és zenetanár, aki tíz éven át mellesleg irodalomelméleti és tudományos esszék írójaként kétszeres Jókai-díjas lett 2018-ban és 2023-ban, és háromszoros különdíjas, aki orgonista is. Leendő Olvasóim többségét nem szeretném ezzel kígyóbűvölni. Írásaimmal akarok jelen lenni továbbra is, csak a színük lett árnyaltabb, eredetibb és egyénibb. Szerepe van ebben a saját egyéni törekvéseimnek, szándékaimnak, a késztető, teremtő képzeletem szabadon engedésének novellistaként, elbeszélőként, regényíróként. Szerepe van ebben a gondviselésnek, mert még nem készültem el önmagam megteremtésével: a martfűi tollforgatóval sem. Praktikusan van szerepe ebben az Irodalmi Rádió „Novellák 2024” pályázatának, inspirációjának, két...

Megosztás
Megosztás

Egy válasz

  1. Érdekes alkotás volt. Igen, nem érdemes boncolgatni. A csillagjósok többet tudtak, mint az átlag emberek. Tanultak voltak és a bolygók állása befolyással van a földünkre is. Elég ha csak a Holdra gondolunk, aminek az ár-apályt „köszönhetjük”.

    Szeretettel: Rita

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Veled, de nélküled

Elmentél …és én mégis látlak. Elhagytál…. és én mindig várlak. Testemben a fájdalom árad. Semmi sem vethet neki gátat. Hol vagy most, mikor szükségem van

Teljes bejegyzés »

Rabságodban

Ne takard el szemed előlem, ha  valami fáj. Nem kell félned attól. hogy néha kiabálj. Veled vagyok, ha nem klappolnak a dolgok. Legyen bármi, én mindig melletted

Teljes bejegyzés »

Papírsárkány

Bárcsak innen fentről láthatnátok ti is a határt! Olyan tarka, mint a képzelet, és élénk meg vidám! Azt gondolnátok, hogy milyen szép, milyen boldog sárkányt Tereget

Teljes bejegyzés »

Az utca embere

Én az utca embere vagyok. Nem látnak legtöbbször se kicsik, se nagyok. Olyan észrevétlen vagyok, akár a kosz. Piszok. Az életben nem hagytam eddig túl

Teljes bejegyzés »
Kiadványok
Farkas Norbert

A tacsi a konditeremben

2022 nyara volt. Káros szenvedély s alvászavar kezelésére beiratkoztam személyi edzésre. Meg a hiú ábránd is kissé elfogott tán, hogy a koszon kívül is valami

Teljes bejegyzés »

Minden hiába

Hiába kérlelsz, hiába vársz. Hiába, hogy egy ajtót kitársz. Hiába kattan a kulcsod a zárban, Nem vár senki a hálószobában. Sehol sem vagyok, légnemű lettem.

Teljes bejegyzés »